Не, не сме тук да анализираме модерната българска музикална сцена или да споделяме музикалните си предпочитания (това ще е в друга статия). Тук сме да ти кажем как да се справиш в домашни условия с една древна заплаха, която иска да вкуси твоята храна или новите ти дрехи в гардероба.
Толкова ли са лоши молците?
Историята започва още преди около 190 години, когато молците за пръв път разперили криле на нашата планета (те са по-древни от своите братовчеди пеперудите). Учените смятат, че съществуват около 160 000 вида молци, като доста от тях предстоят да бъдат описани.
Ако се гмурнем в това биологично разнообразие може да се изгубим, затова за целта на статията ще се фокусираме върху видовете молци, които са релевантни за бита и биха ти създали проблеми.
Та, толкова ли са страшни молците? Ако трябва да бъдем напълно честни – не. Наистина има доста по-коварни неприятели, които може би дебнат в тъмните кътчета на твоя дом. Въпреки това, молците не са за пренебрегване и трябва да се вземат адекватни мерки, ако се забележи активността им. При молците възрастните индивиди често не са основния проблем, а по-скоро техните ларви.
Те често прояждат през влакна, особено памук и вълна, а част от тях могат да посегнат и към хранителни продукти като паста и хляб. При контакт на ларвите с кожата пък може да предизвикат сърбеж, зачервяване и в някои случаи и дори по-сериозни алергични реакции.
Как да се справиш с молците?
И сега частта, която очакваш. Как да отпратиш тези неприятели от твоя дом?
- Използвай кедър
Твоят любим помощник при борбата с молците. Ако вариантът да затрупаш гардероба си с кедрови клонки не ти се струва привлекателен има и друг вариант. Направи воден разтвор на кедрово масло, изсипи го в дифузер или спрей бутилка и гледай как насекомите напускат с подвита опашка под въздействието на този естествен репелент.
- Лепящ капан за молци
Заслепени от желанието си да намерят източника на обаятелната миризма на феромоните, молците попадат в лепкав капан, от който изход няма. Подобни капани можеш да откриеш в специализирани аптеки.
- Оцетен разтвор
Ах, добрият стар оцетен разтвор – доста насекоми (и доста хора) не издържат на тази характерна и тежка миризма. Приготви воден разтвор на оцет и старателно нанеси на всички места, на които забелязваш ларви или яйца.
- Изпери заразените дрехи на висока температура
Ларвите и яйцата определено не са почитатели на жегата и това може да избави любимия ти суичър. Преди това, обаче, прочети инструкциите на етикета, не носим отговорност, ако се свие да размер XXS.
- Приготви си натурален репелент
Сушени мащерка, розмарин, лавандула в малки платнени торбички биха свършили страхотна работа със своето репелентно действие. Постави ги в гардероба, шкафовете с дрехи и като цяло на места, на които смяташ, че дрешните молци биха се подвизавали. Ако ти остане малко може да направиш и по един чай.
Обърни се към професионалисти
Гореописаните методи определено работят и се надяваме да дадат резултат и в твоя случай, ако имаш наличен проблем. Понякога, обаче, молците могат да се окажат доста сериозен опонент и съветът в случая ни е да се обърнеш към професионалисти в областта.
Екипът на „Агенция ДДД“ може да идентифицира конкретните типове молци, с които си имаш работа и да предложи мерки за окончателно решаване на проблема. Ако имаш въпроси, касаещи обработката не се колебай да се свържеш с нас и нашите колеги с готовност ще отговорят на всичко, което те интересува.